Съгласно чл.52,ал.1 от Закона за адвокатурата, адвокати могат да обединят дейността си чрез договор за съдружие.
По своята правна форма адвокатското сдружение е дружество по смисъла на ЗЗД и на основание чл.2,ал.2 от ЗКПО се приравнява на юридическо лице и като такова е задължено по Закона за корпоративното подоходно облагане ЗКПО.
От това следва,че съгласно чл.18 от ЗКПО обект на облагане ще бъде финансовият резултат /печалба или загуба/ за данъчният период.След определяне на финансовият резултат и преобразуването му за данъчни цели,печалбата която се формира може да бъде разпределена под формата на дивидент пропорционално между съдружниците.
Доходите от дивиденти се облагат с окончателен данък от платецът им.Данъчната ставка е 5%, като изискването за деклариране и внасяне е на платецът.
На основание чл.36,ал.1 от Закона за адвокатурата адвокатът има право на възнаграждение за своя труд.Изплатените такива от адвокатското дружество следва да се третират като доходи от трудови правоотношения по смисъла на §1,т.26,б.“и“ от ДР на ЗДДФЛ.
Авансовото облагане на тези правоотношения е заложено в разпоредбите на чл.42 от ЗДДФЛ.
Източник:Закон за адвокатурата
Пример: адвокат –самоосигуряващо се лице с осигурителен доход 1000лв и доход от полагане на личен труд в АД-1000лв
Авансовият данък се определя от Адвокатското дружество като работодател месечно на базата на месечната данъчна основа.
Месечната данъчна основа се определя като облагаемият доход /възнаграждение 1000лв/ се намали със авансовите осигурителни вноски/ изчислени върху осигурителен доход от 1000лв/ .Важно уточнение е тези авансови вноски да бъдат внесени през Адвокатското дружество.
Ние можем да ви консултираме.Свържете се с нас ТУК
Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂